jesienne zabawy dla dzieci

10 prostych zabaw jesiennych dla dzieci

Kilka propozycji zabaw, które w prosty sposób wykonacie w domu, nie dając się zaskoczyć jesiennej nudzie 🙂

1. Drzewko z liści – wystarczy, że wracając ze spaceru zabierzecie ze sobą garść kolorowych, jesiennych liści – najlepiej jeśli nie będą zbyt suche. Potnijcie je na mniejsze kawałki i wrzućcie do miseczki. Na kartce papieru narysujcie drzewo z kilkoma gałęziami i rozsmarujcie klej dookoła nich, a następnie poproście malucha, żeby przyklejał kawałki liści na gałęziach oraz pod drzewem. Taka praca może być też świetnym upominkiem dla babci i dziadka 🙂 O innych skarbach jesieni, które warto wykorzystać w zabawach pisałam tutaj.

2. Halloweenowa dynia – niezależnie od tego, czy obchodzicie to święto, przygotowanie tej dyni to świetna zabawa. Po nacięciu czubka dyni, pozwólcie dziecku na samodzielne wydrążenie dyni z miąższu i pestek – to fantastyczna zabawa sensoryczna (inne pomysły na takie zabawy znajdziecie tutaj). Narysujcie szkic oczu, buzi i nosa i pomóżcie je wyciąć. Jeśli nie chcecie “strasznych” elementów, możecie stworzyć z dyni uśmiechniętą buzię lub ulubione zwierzątko.

3. Jeżyk z patyków – prosta zabawa rozwijająca motorykę małą. Na pudełku naklejcie rysunek jeża i natnijcie w miejscach, gdzie powinny znajdować się kolce zwierzaka. Następnie pokażcie dziecku jak umieszczać kolorowe patyczki w otworach, tworząc piękną, kolorową pracę. Zabawka może być wielokrotnego użytku, u nas sprawdzała się w zabawie dobry miesiąc.

4. Kolorowe kasztany – świetny pomysł na wykorzystanie skarbów z jesiennych spacerów, połączony z nauką kolorów. Pomalujcie matowe części kasztanów na wybrane kolory (zwykłe farby plakatowe wystarczą) i przygotujcie dopasowane do nich pojemniki lub miski. Tych samych barw użyjcie do pomalowania rolek po papierze toaletowym. Dziecko może ćwiczyć nie tylko celowanie do dziurek, ale również dopasowywanie i sortowanie kolorami.

5. Głodna wiewiórka – do tej zabawy potrzebujcie wieczka od pudełka (z rantami) oraz orzecha włoskiego. Na wewnętrznej części pokrywki narysujcie wiewiórkę z otwartą buzią i wytnijcie w niej otwór. Poproście dziecko, by spróbowało trafić orzechem do dziurki i “nakarmić” zwierzaka.

6. Puzzle z liści – na spacerze zbierzcie trochę liści – najlepiej jeśli będą różnych kolorów i kształtów. Następnie przetnijcie je w różny sposób – wzdłuż, wszerz, na ukos, z zygzakiem. Spróbujcie wspólnie dopasować pomieszane części. Dodatkowo możecie sprawdzić z jakiego drzewa pochodzi dany liść, jak wygląda na wiosnę, czy drzewo oprócz liści ma jakieś owoce itd.

7. Kolorowy deszcz – z pomocą kulek z bibuły i spryskiwacza z wodą, możecie wyczarować piękną, jesienną pracę. Na dużej kartce papieru narysujcie i pokolorujcie (najlepiej kredką świecową) parasol. Nad nim przyklejcie kulki z bibuły w różnych kolorach i zacznijcie obficie spryskiwać je wodą – do powstania kolorowego deszczu. Zabawę najlepiej wykonywać na oknie lub innej, łatwej do umycia powierzchni i położyć pod spodem stary ręcznik lub ścierkę.

8. Makaronowe jeże – wykonajcie kilka kolorowych jeży z plasteliny lub ciastoliny (przepis na tanią, domową ciastolinę znajdziecie w moim ebooku). Makaron spaghetti potnijcie na kawałki i pozwólcie maluchowi ozdobić zwierzaki kolcami – to świetne ćwiczenie dla małych rączek.

9. Woreczek sensoryczny – do strunowego woreczka włóżcie dużego, jesiennego liścia, kilka kolorowych pomponów i wlejcie bezbarwny żel do włosów (lub pod prysznic). Przyklejcie woreczek do płaskiej powierzchni i poproście malucha, by przesuwał pompony tak, aby znalazły się poza liściem.

10. Malowanie liśćmi – ostatnia propozycja bez zdjęcia, bo sami mamy tą zabawę dopiero w planach. Przygotujemy duży arkusz z papieru i farby w różnych kolorach. Następnie pomalujemy nimi liście i będziemy odbijać je na arkuszu, tworząc kolorowe dzieło.

Jakie są Wasze ulubione jesienne zabawy? 🙂

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *