jesienne zabawy dla dzieci

10 prostych zabaw jesiennych dla dzieci

Kilka propozycji zabaw, które w prosty sposób wykonacie w domu, nie dając się zaskoczyć jesiennej nudzie 🙂

1. Drzewko z liści – wystarczy, że wracając ze spaceru zabierzecie ze sobą garść kolorowych, jesiennych liści – najlepiej jeśli nie będą zbyt suche. Potnijcie je na mniejsze kawałki i wrzućcie do miseczki. Na kartce papieru narysujcie drzewo z kilkoma gałęziami i rozsmarujcie klej dookoła nich, a następnie poproście malucha, żeby przyklejał kawałki liści na gałęziach oraz pod drzewem. Taka praca może być też świetnym upominkiem dla babci i dziadka 🙂 O innych skarbach jesieni, które warto wykorzystać w zabawach pisałam tutaj.

2. Halloweenowa dynia – niezależnie od tego, czy obchodzicie to święto, przygotowanie tej dyni to świetna zabawa. Po nacięciu czubka dyni, pozwólcie dziecku na samodzielne wydrążenie dyni z miąższu i pestek – to fantastyczna zabawa sensoryczna (inne pomysły na takie zabawy znajdziecie tutaj). Narysujcie szkic oczu, buzi i nosa i pomóżcie je wyciąć. Jeśli nie chcecie “strasznych” elementów, możecie stworzyć z dyni uśmiechniętą buzię lub ulubione zwierzątko.

3. Jeżyk z patyków – prosta zabawa rozwijająca motorykę małą. Na pudełku naklejcie rysunek jeża i natnijcie w miejscach, gdzie powinny znajdować się kolce zwierzaka. Następnie pokażcie dziecku jak umieszczać kolorowe patyczki w otworach, tworząc piękną, kolorową pracę. Zabawka może być wielokrotnego użytku, u nas sprawdzała się w zabawie dobry miesiąc.

4. Kolorowe kasztany – świetny pomysł na wykorzystanie skarbów z jesiennych spacerów, połączony z nauką kolorów. Pomalujcie matowe części kasztanów na wybrane kolory (zwykłe farby plakatowe wystarczą) i przygotujcie dopasowane do nich pojemniki lub miski. Tych samych barw użyjcie do pomalowania rolek po papierze toaletowym. Dziecko może ćwiczyć nie tylko celowanie do dziurek, ale również dopasowywanie i sortowanie kolorami.

5. Głodna wiewiórka – do tej zabawy potrzebujcie wieczka od pudełka (z rantami) oraz orzecha włoskiego. Na wewnętrznej części pokrywki narysujcie wiewiórkę z otwartą buzią i wytnijcie w niej otwór. Poproście dziecko, by spróbowało trafić orzechem do dziurki i “nakarmić” zwierzaka.

6. Puzzle z liści – na spacerze zbierzcie trochę liści – najlepiej jeśli będą różnych kolorów i kształtów. Następnie przetnijcie je w różny sposób – wzdłuż, wszerz, na ukos, z zygzakiem. Spróbujcie wspólnie dopasować pomieszane części. Dodatkowo możecie sprawdzić z jakiego drzewa pochodzi dany liść, jak wygląda na wiosnę, czy drzewo oprócz liści ma jakieś owoce itd.

7. Kolorowy deszcz – z pomocą kulek z bibuły i spryskiwacza z wodą, możecie wyczarować piękną, jesienną pracę. Na dużej kartce papieru narysujcie i pokolorujcie (najlepiej kredką świecową) parasol. Nad nim przyklejcie kulki z bibuły w różnych kolorach i zacznijcie obficie spryskiwać je wodą – do powstania kolorowego deszczu. Zabawę najlepiej wykonywać na oknie lub innej, łatwej do umycia powierzchni i położyć pod spodem stary ręcznik lub ścierkę.

8. Makaronowe jeże – wykonajcie kilka kolorowych jeży z plasteliny lub ciastoliny (przepis na tanią, domową ciastolinę znajdziecie w moim ebooku). Makaron spaghetti potnijcie na kawałki i pozwólcie maluchowi ozdobić zwierzaki kolcami – to świetne ćwiczenie dla małych rączek.

9. Woreczek sensoryczny – do strunowego woreczka włóżcie dużego, jesiennego liścia, kilka kolorowych pomponów i wlejcie bezbarwny żel do włosów (lub pod prysznic). Przyklejcie woreczek do płaskiej powierzchni i poproście malucha, by przesuwał pompony tak, aby znalazły się poza liściem.

10. Malowanie liśćmi – ostatnia propozycja bez zdjęcia, bo sami mamy tą zabawę dopiero w planach. Przygotujemy duży arkusz z papieru i farby w różnych kolorach. Następnie pomalujemy nimi liście i będziemy odbijać je na arkuszu, tworząc kolorowe dzieło.

Jakie są Wasze ulubione jesienne zabawy? 🙂

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

One Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *