kalendarz adwentowy dla dzieci

Co włożyć do kalendarza adwentowego?

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego coraz więcej rodziców zaczyna planowanie kalendarza adwentowego dla dzieci. Tradycja ta staje się coraz bardziej popularna i szukamy innych rozwiązań, niż znany wszystkim kalendarz z czekoladkami. W tym wpisie znajdziecie pomysły na to, co można umieścić w kalendarzu.

Kalendarz adwentowy dla dzieci – dlaczego warto?

Prowadzenie wspólnie z dzieckiem kalendarza adwentowego ma wiele zalet:

  • pomaga budować relację rodzic – dziecko i wspólnie spędzić czas w ciekawy sposób
  • pomaga zrozumieć abstrakcyjne (zwłaszcza dla młodszych dzieci) pojęcie upływającego czasu – codzienne odliczanie, które stopniowo przybliża nas do Świąt, jest cennym doświadczeniem
  • uczy cierpliwości i odraczania przyjemności – to trudne, ale wartościowe ćwiczenie 🙂
  • pomaga budować świąteczną atmosferę
  • pomaga tworzyć wspomnienia, które na długo pozostaną w dziecięcej pamięci

Co włożyć do środka?

Karty ze świątecznymi zadaniami
  1. Zadania – to mój ulubiony sposób na wypełnienie kalendarza. Świąteczne zadania i zabawy nie tylko pozwalają wprowadzać świąteczną atmosferę, ale też spędzić razem czas. Możecie do tego wykorzystać nasze karty ze świątecznymi zadaniami lub przygotować własne. Przykłady: ulepienie bałwana, upieczenie pierniczków, spacer w poszukiwaniu najpiękniej udekorowanego domu itd.
  2. Zagadki – mogą być ciekawą alternatywą dla zabaw. Łatwo dopasować je do wieku dziecka, a odpowiedziami mogą być świąteczne symbole lub tradycje (mały, błyszczący punkt na niebie, na który czekamy by zacząć kolację wigilijną). Zagadki lub małe mapki, mogą też prowadzić do ukrytych w domu upominków.
  3. Smakołyki – możecie użyć wybranych słodyczy, lub w zdrowszej wersji: suszonych owoców, orzechów, gorzkiej czekolady, musów owocowych, aromatycznych herbat, mieszanki do przygotowania kakao itp. W wybrane dni możecie zamiast przekąski umieścić przepis do wspólnego wykonania.
  4. Upominki – wszyscy uwielbiamy dostawać prezenty, dlatego wersja kalendarza z upominkami jest jedną z najbardziej popularnych. Moje propozycje: ozdoby do włosów, biżuteria, pachnące kulki do kąpieli, małe kosmetyki, kredki, flamastry, plastelina, naklejki, tatuaże, małe figurki, balony, małe puzzle, resoraki, jojo, guma do skakania, kreda, farbki do malowania na oknie, karty do gry, małe laleczki, ubranka i akcesoria dla lalek, skarpetki lub rękawiczki z ulubionym bohaterem, piłeczki, bańki mydlane, foremki do ciastek, kolorowanki.
  5. MIX – dopasujcie kalendarz do swoich potrzeb. Smakołyk może być dodatkiem do zadania, zabawy mogą znajdować się tylko w kilku miejscach, a do upominków które są za duże do woreczków, mogą być prowadzić zagadki.

My w tym roku skorzystamy z naszego kalendarza adwentowego dla dzieci i kart za zadaniami. W zeszłym roku robiliśmy domową wersję (Kuba miał wtedy 2 lata) i bardzo miło to wspominamy. W tym roku powtórzymy zabawę we czwórkę.

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *