Jak zachęcić dziecko do sprzątania

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Nie znam rodziców, którzy przynajmniej raz na jakiś czas nie spotkaliby się z tym problemem. Niewiele dzieci lubi sprzątanie pokoju (nie jest to szczególnie dziwne – dorośli zwykle również nie są fanami tych czynności ;)). Dziś przedstawiam wam kilka pomysłów, żeby dziecko chętniej posprzątało zabawki.

Nie będą to magiczne rozwiązania, które podziałają na każde dziecko – w takie nie wierzę. Doskonale rozumiem też, że czasem po prostu nie będziemy już mieli energii na kreatywne podejście do tematu. Jeśli nie mam siły na namawianie i wymyślanie – po prostu sprzątam zabawki sama, to łatwiejsze wyjście.

Zwykle jednak staram się (tak jak przy wielu innych czynnościach) zamienić nieciekawą czynność w zabawę. Podobne sposoby opisywałam Wam już w zabawach dla niejadków.

Kilka praktycznych rad:

 1. Wydawaj konkretne polecenia – kiedy rzucasz “posprzątaj pokój”, masz na myśli wiele czynności, które składają się na to, aby uzyskać oczekiwany efekt. Dla dziecka może być to jednak pojęcie dość abstrakcyjne. Zamiast tego możesz powiedzieć “pierwsze zadanie to odłożenie książek na półkę”. Kiedy maluch je wykona, możecie przejść do następnego.
 2. Wspólne sprzątanie – wiem, wiem, ja też wolałabym poprosić dziecko o posprzątanie pokoju, a w tym czasie wypić herbatkę (lub poskładać pranie :)). Ale przez pierwsze lata życia dziecka to najłatwiejsze i najbardziej “uczące” rozwiązanie. Plus spędzicie razem trochę czasu.
 3. Nie wyrywaj gwałtownie z zabawy – jeśli dziecko jest w trakcie ważnej dla siebie czynności, pozwól mu dokończyć zanim zaczniecie sprzątanie. U nas często pomaga też wyznaczenie czasu – mówię Kubusiowi, że mamy teraz ostatnie 5 minut na zabawę, a później razem posprzątamy.
 4. Pudełka – ułatw dziecku zadanie: niech każda rzecz ma swój “domek”. Pogrupujcie je w zależności od rodzaju i przypiszcie stałe miejsce. Dobrym pomysłem jest też wydrukowanie obrazków przedstawiających np. klocki, misie, puzzle itd. i przyklejenie ich do odpowiednich pudełek.
 5. Dawaj przykład – jak zawsze z dziećmi – najwięcej uczą się przez naśladowanie. Nie wymagaj porządku w dziecięcym pokoju, jeśli sam nie wygrzebałeś się jeszcze spod góry ciuchów w sypialni 😉 Możesz zaproponować: “ja poskładam teraz ubrania, a ty wrzuć wszystkie klocki do zielonego pudełka. Potem możemy zrobić coś wspólnie.”

Zabawa w sprzątanie

 1. Taneczne sprzątanie – włączcie ulubioną muzykę i spróbujcie sprzątnąć tanecznym krokiem. Odrobina wygłupów może zrobić ze sprzątania zabawę. Umówcie się, że spróbujecie zebrać wszystkie zabawki z podłogi, zanim skończy się piosenka.
 2. Głodne pudełka – fajne zwłaszcza dla młodszych dzieci. I znowu – odrobina wygłupów ułatwia wiele rzeczy. Wytłumaczcie maluchowi, że pudełka na zabawki są straszliwie głodne i trzeba koniecznie nakarmić je klockami/samochodami/lalkami.
 3. Historia – Jeśli macie siłę wspiąć się na wyżyny wyobraźni, opowiedzcie historię o poszukiwaczach przygód, którzy jadąc na kolejną misję swoim samochodem (lub jak u nas – patrolowcem :D) pogubili wszystkie narzędzia potrzebne do misji. Musimy pomóc im spakować je do pudeł, aby mogli wyruszyć w dalszą drogę.
 4. Detektywi – wręcz dziecku lupę (lub rolkę po papierze jako lunetę) i opowiedz o podstępnym złodziejaszku, który szukając skarbu porozrzucał wszystkie rzeczy dookoła. Waszym zadaniem jest je znaleźć i poodkładać na miejsce, szukając w tym czasie tropu złodzieja.
 5. Ciekawe czy… – “… uda nam się wrzucić klocki do pudełka z zamkniętymi oczami? Odłożyć książki na półkę wykonując tylko podskoki? Włożyć puzzle do pudełka stojąc na jednej nodze?”
 6. Mama mówi… – wymieniajcie się poleceniami, które druga osoba musi wykonać, np.: “mama mówi wrzuć puzzle do pudełka”, “Kuba mówi zbierz ubrania z podłogi”.
 7. Dziwne rzeczy – opowiedzcie dziecku, że od pewnego czasu dzieją się wokół Was dziwne rzeczy. Kiedy zamykacie oczy lub wychodzicie z pokoju, zabawki same wskakują do pudełek! Wymaga odrobinę gry aktorskiej i nie zawsze wyjdzie, ale warto spróbować, bo potrafi sprawić dużo frajdy 🙂
 8. Pociąg – wrzućcie wszystkie porozrzucane zabawki do jednej reklamówki lub skrzyni -będzie ona Waszym wagonem towarowym. Następnie stwórzcie pociąg (dziecko może być konduktorem, wy odpowiadacie za efekty dźwiękowe ;)) i rozwieźcie towary na odpowiednie stacje.

To tylko kilka pomysłów na to, żeby czasami zrobić ze sprzątania zabawę. Nie zawsze wyjdą, nie zawsze będzie Wam się chciało, ale czasami takie kreatywne podejście do tematu potrafi bardzo rozluźnić atmosferę.

A wy macie swoje sprawdzone sposoby?

Podziel się
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *